March 8, 2017
ABC congratulated the winners of its 30th annual National Craft Championships competition during the March 3 Careers in Constructions awards held during the association’s Workforce Week Conference, Feb, 28-March 3, in Fort Lauderdale, Fla.
A field of nearly 170 craft trainees competed for top honors in 13 competitions representing 11 crafts. Competitors first took an intense, two-hour written exam and then competed in daylong hands-on practical performance tests in: carpentry, electrical-industrial, electrical-residential, fire sprinkler, HVAC, instrumentation fitting, insulation, masonry, millwright, pipefitting, plumbing, sheet metal, welding-pipe, welding-structural.
THE 2017 WINNERS ARE:
Carpentry
Gold
Name: Zachariah David Rhoads
Employer: Benchmark Construction Co. Inc.
Training Sponsor: ABC Keystone Chapter Apprenticeship Training Trust
Silver
Name: Justin Cramer
Employer: Benchmark Construction Co. Inc.
Training Sponsor: ABC Keystone Chapter Apprenticeship Training Trust
Bronze
Name: Jeffery A. Pursel
Employer: RLTurner Corp.
Training Sponsor: ABC Indiana/Kentucky Chapter
Safety
Name: Zachariah David Rhoads
Employer: Benchmark Construction Co. Inc.
Training Sponsor: ABC Keystone Chapter Apprenticeship Training Trust
Electrical: Industrial/Commercial
Gold
Name: Jonathan Christenberry
Employer: Gaylor Electric Inc.
Training Sponsor: Gaylor Electric Inc.
Silver
Name: Paul Michael Yankauskas, II
Employer: Gaylor Electric Inc.
Training Sponsor: Gaylor Electric Inc.
Bronze
Name: Matthew Swem
Employer: Feyen Zylstra
Training Sponsor: ABC Western Michigan Chapter
Safety
Name: Richard James Stockwell
Employer: TIC – The Industrial Company
Training Sponsor: TIC – The Industrial Company
Electrical: Residential/Commercial
Gold
Name: Joseph Smith
Employer: Pritt Electric Inc.
Training Sponsor: ABC Indiana/Kentucky Chapter
Silver
Name: Bryan Eddings
Employer: Gatch Electrical Contractors Inc.
Training Sponsor: Charleston Electrical Contractors Association
Bronze
Name: Jeremy Shirley
Employer: Starr Electric Company Inc.
Training Sponsor: Starr Electric Company Inc.
Safety
Name: Jorge Diaz
Employer: Gaylor Electric Inc.
Training Sponsor: Gaylor Electric Inc.
Fire Sprinkler
Gold
Name: Vincent Como
Employer: Wayne Automatic Fire Sprinklers Inc.
Training Sponsor: ABC Florida Gulf Coast Chapter
Silver
Name: Joseph Allen Mello
Employer: Southern Fire Protection of Orlando Inc.
Training Sponsor: Florida Automatic Sprinkler Training Inc.
Bronze
Name: William A. Locy, IV
Employer: Piper Fire Protection
Training Sponsor: ABC Florida Gulf Coast Chapter
Safety
Name: Brett Abramczyk
Employer: Brenneco Fire Protection
Training Sponsor: ABC Indiana/Kentucky Chapter
HVAC
Gold
Name: Andrew Lensink
Employer: De Troye Electric Service Inc.
Training Sponsor: ABC of Wisconsin Apprenticeship and Training Trust
Silver
Name: Robert William Caskey, Jr.
Employer: Fidelity Engineering Corporation
Training Sponsor: ABC Baltimore Metro Chapter
Bronze
Name: Jaden Henry
Employer: Moeller Furnace Co.
Training Sponsor: ABC Iowa Chapter
Safety
Name: Robert William Caskey, Jr.
Employer: Fidelity Engineering Corporation
Training Sponsor: ABC Baltimore Metro Chapter
Instrumentation Fitting
Gold
Name: Jeremy Ranschau
Employer: Interstates Construction Services
Training Sponsor: Interstates Construction Services
Silver
Name: Chase Groger
Employer: ISC Constructors LLC
Training Sponsor: ABC Pelican Chapter
Bronze
Name: Ren Babin
Employer: ISC Constructors LLC
Training Sponsor: ABC Pelican Chapter
Safety
Name: Ren Babin
Employer: ISC Constructors LLC
Training Sponsor: ABC Pelican Chapter
Insulation
Gold
Name: Jose Chavez
Employer: STARCON International Inc.
Training Sponsor: STARCON International Inc.
Silver
Name: Jake Mitchler
Employer: L&C Insulation Inc.
Training Sponsor: ABC of Wisconsin Apprenticeship and Training Trust
Bronze
Name: Christopher Dudley
Employer: Old Dominion Insulation
Training Sponsor: ABC Virginia Chapter
Safety
Name: Christopher Dudley
Employer: Old Dominion Insulation
Training Sponsor: ABC Virginia Chapter
Masonry
Gold
Name: Bradly White
Employer: Florida Masonry Apprentice and Educational Foundation Inc.
Training Sponsor: Overberg Masonry Inc.
Silver
Name: Samuel Conner
Employer: Florida Masonry Apprentice and Educational Foundation Inc.
Training Sponsor: Advanced Masonry Systems
Bronze
Name: Randall Pepevnik
Employer: Masonry Builders Inc.
Training Sponsor: Florida Masonry Apprentice and Educational Foundation Inc.
Safety
Name: Bradly White
Employer: Overberg Masonry Inc.
Training Sponsor: Florida Masonry Apprentice and Educational Foundation Inc.
Millwright
Gold
Name: Robert Broadway
Employer: McGill Maintenance Partnership Ltd.
Training Sponsor: ABC Texas Gulf Coast Chapter’s Merit Shop Training Inc.
Silver
Name: Colby Higgins
Employer: Cianbro
Training Sponsor: Cianbro
Bronze
Name: Timothy Sargent
Employer: RPM Services Inc.
Training Sponsor: ABC Texas Gulf Coast Chapter’s Merit Shop Training Inc.
Safety
Name: Colby Higgins
Employer: Cianbro
Training Sponsor: Cianbro
Pipefitting
Gold
Name: Joel Dutton
Employer: TDIndustries
Training Sponsor: Construction Education Foundation of North Texas
Silver
Name: William Kelley
Employer: Notch Mechanical Constructors
Training Sponsor: Gould Construction Institute
Bronze
Name: Jordan Ray McPherson
Employer: TDIndustries
Training Sponsor: Construction Education Foundation of North Texas
Safety
Name: Jacob Lane Rogers
Employer: S & B Engineers and Constructors Ltd.
Training Sponsor: S & B Engineers and Constructors Ltd.
Plumbing
Gold
Name: Wade Allen Fuller
Employer: Bill Rhiner’s Plumbing
Training Sponsor: ABC Iowa Chapter
Silver
Name: Johnathan Davis
Employer: Shapiro & Duncan Inc.
Training Sponsor: Shapiro & Duncan Inc.
Bronze
Name: Rolf Wachter
Employer: Interpipe Contracting Inc.
Training Sponsor: ABC San Diego Chapter
Safety
Name: Carl E. Castle, III
Employer: ColonialWebb Contractors
Training Sponsor: ABC Virginia Chapter
Sheet Metal
Gold
Name: Tyler Gregory Miller
Employer: Proctor Mechanical Corp.
Training Sponsor: ABC Iowa Chapter
Silver
Name: Scott Vorarach
Employer: Certified Air Conditioning Inc.
Training Sponsor: ABC San Diego Chapter
Bronze
Name: Joel Sauvain
Employer: Protemp Associates Inc.
Training Sponsor: ABC Pacific Northwest Chapter
Safety
Name: Scott Vorarach
Employer: Certified Air Conditioning Inc.
Training Sponsor: ABC San Diego Chapter
Welding-Pipe
Gold
Name: Brandyn Kendall
Employer: Cianbro
Training Sponsor: Cianbro
Silver
Name: Tyler Jennings Overby
Employer: TIC – The Industrial Company
Training Sponsor: TIC – The Industrial Company
Bronze
Name: Joshua R. Tijerina
Employer: Zachry Industrial Inc.
Training Sponsor: Zachry Industrial Inc.
Safety
Name: Emmet A. Johnson
Employer: Setpoint Integrated Solutions
Training Sponsor: Performance Contractors Inc. and ABC New Orleans/Bayou Chapter
Welding-Structural
Gold
Name: Israel Picon, Jr.
Employer: Performance Contractors Inc.
Training Sponsor: ABC Greater Houston Chapter
Silver
Name: Ryan N. Beaver
Employer: Performance Contractors Inc.
Training Sponsor: Performance Contractors Inc. and ABC New Orleans/Bayou Chapter
Bronze
Name: Tommy Lykins
Employer: STARCON International Inc.
Training Sponsor: STARCON International Inc.
Safety
Name: Jaime Nava-Zamora
Employer: Jacobs
Training Sponsor: Jacobs
Powered by WPeMatico